Adaptacja Dziecka w przedszkolu

Pierwsze dni Dziecka w przedszkolu są dla niego ogromnym wyzwaniem. To również trudny czas dla rodziców, którzy niejednokrotnie bardziej przeżywają tę sytuację, niż sam maluch.

Trudne początki

Trudne początki nie są niczym niezwykłym, gdy twoje Dziecko idzie pierwszy raz do przedszkola. Zadajesz sobie wtedy mnóstwo pytań: jak poradzi sobie moje Dziecko? Jak ja poradzę sobie z tą sytuacją? Jak mocno moje Dziecko będzie tęskniło? Jak poradzę sobie ze stresem wywołanym pozostawieniem Dziecka w przedszkolu?

Nie ma się co oszukiwać. Większość Dzieci, mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyje rozstanie z rodzicami i adaptację w nowym środowisku. Także rodzice, będący najważniejszymi opiekunami dla swojego Dziecka, przeżyją stres związany z koniecznością pozostawienia go w nieznanym mu miejscu. Zarówno rodzic, jak i Dziecko w tym wyjątkowym dla nich czasie, będą przechodzić huśtawkę nastrojów i odczuwać tęsknotę, lęk, żal oraz smutek. Jest to naturalna reakcja, która występuje na początku adaptacji. W tej sytuacji należy przyjąć za pewnik pojawienie się wyżej wymienionych uczuć, zaakceptować je i z podniesioną do góry głową przetrwać czas adaptacji. Później będzie tylko lepiej.

Jak długo trwa proces adaptacji

Proces adaptacji Dziecka do przedszkola zależy od wielu czynników. Trudno określić, jak długo będzie on trwał i w jaki sposób będzie przebiegał. Każde Dziecko jest inne i za każdym razem jest to indywidualny proces dla każdego malucha. Niektóre Dzieci adaptują się w ciągu dwóch tygodni, innym pełny proces adaptacji zajmuje dużo więcej czasu. To jak długo on potrwa, zależy o dotychczasowego poziomu rozwoju Dziecka, głównie w zakresie samodzielności oraz umiejętności komunikowania swoich potrzeb. Wpływ na proces adaptacji ma również regularność uczęszczania malucha do przedszkola. Jeśli zostanie on zaburzony np. chorobą, to Dziecko będzie potrzebowało więcej czasu na przystosowanie się do nowego środowiska.

Jak pomóc Dziecku w adaptacji

Możliwości masz wiele. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które warto wdrożyć do waszego codziennego życia. Na pewno ułatwią one przejście przez proces adaptacyjny.

  • W ciągu pierwszych 6-8 tygodni nie planuj żadnych wyjazdów (nawet tych weekendowych), które spowodują opuszczanie zajęć przez malucha.
  • Zrezygnuj z rewolucyjnych zmian w swoim otoczeniu. Nie przeprowadzaj w tym czasie remontu, nie zmieniaj Dziecku pokoju.
  • Opowiadaj Dziecku pozytywnie o przedszkolu. Nie mów, że jeśli będzie niegrzeczne, to zostawisz je w przedszkolu. Straszenie Dziecka przedszkolem przyniesie odwrotny skutek.
  • Bądź przekonanym o słuszności decyzji wysłania Dziecka do przedszkola. Dziecko szybko wyczuje twoją niepewność. Jeśli masz wątpliwości, przedyskutuj je, gdy Dziecka nie ma w pobliżu.
  • Gdy odprowadzasz Dziecko do przedszkola, to nie przedłużaj pożegnań. Jeśli nie czujesz się na siłach, by pozostawić malucha w placówce, niech zrobi to za ciebie ktoś inny. Ktoś z kim Dziecko ma bliski kontakt, np. tata, babcia lub dziadek.
  • Zapewniaj Dziecko, że wrócisz po niego, podając porę przybycia, np. po obiedzie. Niezwykle istotne jest dotrzymywanie obietnic od samego początku. Dziecko musi wiedzieć, że może ci zaufać.