Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować Dziecko?

Pierwszy dzień w przedszkolu jest wyjątkowym przeżyciem dla Dziecka oraz rodziców. Niestety ekscytację od rozpaczy dzieli cienka nić. Co zrobić, abyście obydwoje przeszli ten dzień w miarę bezboleśnie?

Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu to wyjątkowe, ale i trudne chwile, zarówno dla Dziecka, jak i rodziców. W tym dniu maluch, często po raz pierwszy w swoim życiu zostaje sam na kilka godzin, w zupełnie obcym dla niego środowisku. Dodatkowo opiekunki pracujące w przedszkolu, w odróżnieniu od rodzica muszą skupiać swoją uwagę na całej grupie podopiecznych, a nie samym Dziecku. Dla maluchów, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola to duży szok. Jednak to nie jedyny problem, z którym będziecie musieli się wspólnie zmierzyć.

Pozostawienie Dziecka w przedszkolu

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pozostawienie Dziecka w przedszkolu samego jest dla niego najtrudniejszym przeżyciem w ciągu pierwszych dni. To również sytuacja, która wywołuje stres u opiekunów. Oczywiście to jak Dziecko zachowa się w momencie rozstania, zależy wszystkim od jego charakteru i tego, jak zostało przygotowane przez ciebie na ten moment. Niektóre Dzieci już w domu mają łzy w oczach. Są też takie, które płaczą po drodze, a niektóre do końca zachowują spokój i dopiero po kilku godzinach przechodzą kryzys. Co by się nie działo, pamiętaj, aby zachować spokój i opanowanie. Dziecko na pewno wyczuje twój stres i zrobi wszystko, by nie zostać w przedszkolu. Tym bardziej, gdy obok niego może płakać inne Dziecko.

Ulubiona zabawka i dni adaptacyjne

Dobrym pomysłem jest, aby w pierwszych dniach małemu przedszkolakowi towarzyszyła ulubiona zabawka lub maskotka. Z nią będzie mu łatwiej i raźniej przejść proces adaptacyjny. A jeśli już o adaptacji mowa. Jeśli tylko przedszkole przed rozpoczęciem roku zorganizuje dni adaptacyjne, to weźcie wspólnie w nich udział. Maluch będzie mógł wtedy poznać swoich nowych kolegów, otoczenie oraz opiekunki, z którymi będzie spędzać w najbliższych miesiącach znaczną część każdego dnia. Udział w dniach adaptacyjnych na pewno pomoże mu przekonać się do przedszkola i sprawi, że pierwszy dzień roku przedszkolnego nie będzie dla was stresujący.

Wspólne przygotowania

Dobrym sposobem na oswojenie Dziecka z myślą, że niebawem będzie uczęszczać do przedszkola, jest włączenie go w proces przygotowawczy. Zabierz swoją pociechę na wspólne zakupy. Wybierzcie razem nową zabawkę, która będzie mu towarzyszyć w pierwszych dniach. Pozwól Dziecku wybrać również kapcie, nowy ręcznik oraz inne przybory niezbędne w przedszkolu. Niech wie, że liczysz się z jego zdaniem i chcesz, żeby wszystko, co będzie mu towarzyszyć w przedszkolu, było przez nie lubiane.

Musisz wiedzieć, że pierwsze dni na pewno nie będą łatwe. Z czasem Dziecko oswoi się z nową sytuacją i miejscem. Wtedy często na własne żądanie będzie chciało zostawać dłużej w przedszkolu i pierwsze złe wspomnienia pójdą w niepamięć.